LINK

Wybór części do maszyn rolniczych — oryginalne czy zamienniki?

Maszyny rolnicze narażone są na bardzo intensywną eksploatację, często w trudnych warunkach, dlatego też trzeba być przygotowanym na ewentualne awarie. Większość napraw wiąże się z koniecznością wymiany części, które ulegają uszkodzeniu lub zużyciu. Czy należy wówczas skorzystać z oryginalnych komponentów, czy może wystarczające będą zamienniki?

Kiedy lepiej zainwestować w oryginalne części?

Oryginalne części to nie tylko jakość potwierdzona przez konkretnego producenta, ale przede wszystkim kompatybilność z konkretnym modelem maszyny rolniczej. W tym przypadku można mieć pewność, że zakupiony komponent będzie w 100% dopasowany do elementów fabrycznie zamontowanych. To właśnie z tego powodu producenci zawsze rekomendują stosowanie oryginalnych części. Tej zasady warto przestrzegać w przypadku nowego sprzętu, który objęty jest jeszcze gwarancją. Może się zdarzyć, że zastosowanie zamiennika poskutkuje utratą gwarancji, więc nie zawsze warto ryzykować.

Niewątpliwą wadą oryginalnych części do maszyn rolniczych jest ich cena, zwykle wyższa niż zamienników. Jest to jednak podyktowane przede wszystkim jakością, co ma bezpośrednie przełożenie na późniejsze osiągi danej maszyny. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że zakupiony produkt zapewni ci idealne dopasowanie, trwałość i niezawodną pracę, lepiej zainwestować w oryginały. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowszych modeli maszyn rolniczych.

Zamienniki nie zawsze muszą być złej jakości

Zamienniki kuszą przede wszystkim niższą ceną niż oryginalne części. Ich zakup nie zawsze jest całkowicie złym pomysłem, chociaż w tym przypadku warto zachować ostrożność. Najtańsze na rynku komponenty, których jakość od początku budzi wątpliwości, zapewne bardzo szybko nas rozczarują. Jednocześnie na rynku dostępne są też produkty, które, chociaż oryginalnymi nie są, to jednak są w stanie zaoferować nam poprawne działanie. Najwyższą jakością wyróżniają się tzw. OEM, czyli Original Equipment Manufacturer. Są to wyroby, które powstają na bazie tych samych projektów, materiałów i rozwiązań co oryginały. Bardzo często posiadają certyfikaty dopuszczające je do użytku. To zdecydowane przeciwieństwo najtańszych podróbek, co do których nigdy nie możemy mieć pewności. Istotne jest także, aby kupować zamienniki od wiarygodnych sprzedawców, którzy specjalizują się w dystrybucji sprzętu rolniczego tak jak nasza firma. Jeżeli więc szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, zapraszamy do kontaktu.