LINK

Rozsiewanie nawozu. Jak dobrać odpowiednią maszynę?

Nawożenie roślin jest niezbędne, jeśli chcemy uzyskać duże i zdrowe plony. Nawozy są dość drogą inwestycją, więc ich efektywne rozprowadzenie na polu jest kluczowe. Dzięki rozwojowi technologii możemy wybierać spośród kilku typów rozsiewaczy do nawozu. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Które maszyny są najpopularniejsze?

Dokładne nawożenie roślin sprzyja nie tylko bogatym plonom, ale wykonane za pomocą specjalnego urządzenia, powinno być korzystne dla środowiska naturalnego i obniżyć koszty całego procesu. Szukając odpowiedniej maszyny rolniczej, należy zwrócić uwagę na kilka cech i parametrów, które przyśpieszą nawożenie roślin niezależnie od ich rodzaju. Rolnicy pracujący na średniej wielkości polach, mogą również rozważyć zakup używanego sprzętu. Zaopatrując się w maszyny od sprawdzonego dostawcy, mamy pewność, że są one regularnie serwisowane i posiadają wszelkie atesty.

Sposób montażu rozsiewnika i jego pracy

Dostarczanie niezbędnych składników odżywczych roślinom jest tak samo ważne, jak dostarczanie im wody. Dzięki temu mogą się rozwijać, stają się odporne na choroby i szkodniki, oraz plony uzyskiwane po nawożeniu są o wiele bardziej urodzajne. Jednak do szybkiego i sprawnego nawożenia potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć szukając idealnego dla naszych potrzeb rozsiewnika do nawozu, to sposób jego montażu. Tutaj głównym argumentem jest rozmiar uprawianego pola. Jeśli szukamy maszyny dla dużego gospodarstwa, lepszym rozwiązaniem jest rozsiewacz zawieszany, który montowany jest bezpośrednio na ciągniku. Jeśli interesuje nas sprzęt odpowiedni na mniejsze pole, lepszym i tańszym rozwiązaniem może być rozsiewacz przyczepiany, który jest jedynie ciągnięty przez ciągnik bez konieczności jego montowania. Ważny jest również sposób rozsypywania nawozu po glebie. Najbardziej popularnymi są rozsiewacze tarczowe, które rozsypują go, wykorzystując do tego tarczę z łopatkami. Pozwala to na dość duży rozrzut materiału. Inną opcją jest rozsiewacz wahadłowy, który wykorzystuje do tego przewód rurowy umożliwiający wykonywanie ruchów posuwistych. Umożliwia to większą koncentrację rozsiewu, ale upada on na niewielką odległość. Jeśli zależy nam na równomiernym rozrzucie nawozu, idealną opcją dla nas będzie wersja pneumatyczna siewnika, która do jego rozprowadzenia wykorzystuje dysze i dmuchawę.

Szerokość robocza maszyny i pojemność zbiornika

Sposób rozrzutu nawozu oraz szerokość, na jaką jest on rozsypywany, decyduje o szybkości naszej pracy na polu. Im te parametry większe, tym większą płaszczyznę będziemy nawozić podczas jednego przejazdu. Do nawozów mineralnych polecane są maszyny tarczowe, które oferują większa szerokość rozsiewu- od 10 do 24 metrów. Są też o wiele trwalsze i wytrzymałe. Nowoczesne rozsiewniki jednotarczowe pozwalają na pracę z 300-400 kg nawozu przy jednym wyjeździe na pole. Jednak o wiele bardziej popularne są dwutarczowe, które pozwalają na większą precyzję rozrzutu nawozu. Załadujemy na nie również większą ilość materiału tj. około 500-1200 kg. Jeśli dokupimy specjalną nadstawkę to nawet więcej. Jednym słowem przy wyborze tego rodzaju maszyny musimy brać pod uwagę powierzchnię pola, jakie chcemy nawozić. Jeśli zależy nam na efektywności, lepiej wybrać modele dwutarczowe, ale na potrzeby niewielkiego pola wystarczający będzie tańszy jednotarczowy model rozsiewnika. Ważna jest równomierność rozrzutu, możliwość ustawienia ilości nawozu na hektar ziemi, wygoda pracy na obrzeżach pola, ale również łatwość obsługi maszyny i przygotowywania jej do pracy oraz czyszczenia po pracy.