LINK

Jak działają opryskiwacze polowe?

Opryskiwacze polowe to urządzenia, które służą do ochrony plonów przed szkodnikami. Roślinom zagrażają bowiem różne organizmy, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do uszczuplenia zbiorów. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, spryskuje się uprawy chemikaliami. Jest to sposób uznawany na najskuteczniejszy, jeśli chodzi o zwalczanie szkodników, a także chwastów oraz chorób.

Zasada działania opryskiwaczy polowych opiera się na rozbijaniu strugi cieczy. Za sprawą takiej metody chemikalia dawkowane są w postaci kropel, które potrafią dotrzeć w odpowiedniej ilości w każdy zakamarek uprawy. Dzięki temu można mieć pewność, iż każda pojedyncza roślina zostanie zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sposób rozpylania chemikaliów, są opryskiwacze ciągnikowe. Umożliwiają one pokrycie uprawy środkiem zabezpieczającym podczas przejazdu po polu. Tego rodzaju spryskiwacz można przyczepić do ciągnika, a następnie pozwolić wykonać mu pracę.

Budowa opryskiwacza polowego

Żeby opryskiwacz polowy mógł należycie wykonywać swoją pracę, musi on być odpowiednio zbudowany. Co składa się na tą maszynę? Jedną z najważniejszych części, jaka ją współtworzy, jest zbiornik. To właśnie w nim mieści się środek chemiczny, który rozpylany jest po polu. Na nic by się jednak nie zdał zbiornik, gdyby nie mechanizm służący do wydobywania płynu na zewnątrz. Rolę tą spełnia pompa. Żeby element ten we właściwy sposób wykonywał swoje zadanie, jego wydajność powinna być dostosowana do pojemności zbiornika. Innymi ważnymi częściami opryskiwacza polowego są mieszadło i filtry. Oba te elementy zapobiegają temu, by chemikalia przetrzymywane w zbiorniku negatywnie wpływały na stan maszyny. Robią to, jak sama nazwa wskazuje, poprzez mieszanie oraz filtrowanie przechowywanej cieczy.

Istnieje oczywiście wiele rodzajów opryskiwaczy polowych. Można wśród nich wyszczególnić między innymi opryskiwacze wirowe, dwustrumieniowe czy szczelinowe. Jednak mimo że występują między nimi rozbieżności, ich zasadniczy cel jest taki sam ‒ zabezpieczyć uprawy przed niekorzystnymi czynnikami.