LINK

Czym charakteryzują się dwutalerzowe rozsiewacze nawozu?

Maszyny rolnicze stosowane obecnie to właściwie podstawa pracy każdego rolnika. Bez nich, liczenie na zyski z upraw rolnych byłoby zasadniczo niemożliwe. Szczególnie, gdy mamy na uwadze duże pola, które trzeba odpowiednio przygotować, obsiać, nawozić, a w końcu zebrać z nich plony. Zatem rolnicy sięgają po wszelkie rozwiązana, które mają na celu pomóc im w pracy, a więc często ją ułatwić i usprawnić, czyli inaczej mówiąc – zdecydowanie przyspieszyć.

Jedną z takich maszyn, które pomagają w pracy na roli, są rozsiewacze nawozu. Dlaczego są one tak praktyczne? Jakie urządzenia tego typu rozróżniamy? I czym charakteryzują się dwutalerzowe rozsiewacze nawozu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania!

Rozsiewacz nawozu – czym jest i do czego jest wykorzystywany?

Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest rozsiewacz nawozu i do czego może być wykorzystywany. Wspomnieliśmy już, że to maszyna, która zdecydowanie pomaga rolnikowi podczas prac polowych. Jak już sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie służące do równomiernego rozsiewania różnego rodzaju nawozów i może być wykorzystywana zarówno do nawożenia zbóż, jak i roślin okopowych. Jednak samo urządzenie może być wykorzystywane również jako maszyna do pielęgnacji, zatem jej zastosowanie jest po prostu bardzo szerokie. Jakie mamy rodzaje rozsiewaczy nawozu? Otóż, ze względu na sposób montowania samej maszyny rozróżnia się dwa rodzaje rozsiewaczy:

  •          rozsiewacz przyczepiany do ciągnika i posiadający własną oś z kołami, czyli rozsiewacz ciągnięty;
  •          rozsiewacz zawieszany, czyli montowany bezpośrednio do ciągnika za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ), wykorzystujący podnośnik hydrauliczny.

Do tego rozsiewacze dzieli się także uwzględniając sposobu umieszczania nawozu na powierzchni gleby:

  •          talerzowe (jedno- lub dwu-) – ich działanie opiera się na specjalnie zaprojektowanej i wykonanej obracającej się tarczy z łopatkami, na którą podawany jest nawóz, po czym tarcza ta rozrzuca go na pewną odległość od rozsiewacza;
  •          wahadłowe – głównym elementem rozsiewającym nawóz jest specjalny przewód rurowy zamontowany tak, że może wykonywać ruchy wahadłowe;
  •          pneumatyczne – specjalna dmuchawa wytwarza strumień powietrza który rozsiewa nawóz na powierzchnię gleby.

Dwa talerze czy jeden – jaka różnica?

Jak wynika z naszego dzisiejszego tematu, w kręgu naszych zainteresowań są zdecydowanie rozsiewacze talerzowe. Jednak one także dzielą się na dwa typy maszyn – jedno- oraz dwutalerzowe. Jaka jest między nimi różnica? Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się różnica techniczna, czyli troszkę inna konstrukcja wynikająca z odpowiedniej ilości talerzy czy też tarcz zastosowanych do rozsiewania nawozu. Jednak to nie jedyna różnica. Często rozsiewacze z jednym talerzem są po prostu mniejsze albo raczej dostosowane do mniejszych pól uprawnych. Wiąże się to z pewnymi różnicami chociażby w zastosowaniu materiałów, z których wykonano poszczególne elementy maszyny. Przekłada się to także na możliwości regulacji samego procesu wyrzutu nawozu. Ważną różnicą jest także sam pojemnik na nawóz. W urządzeniach jednotalerzowych jest on zazwyczaj mniejszy, co przekłada się także na to, że samą maszynę można zamontować na mniejszego rodzaju ciągnikach.

Który zatem rodzaj jest lepszy? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma dany rolnik. Jeśli nie mamy dużego pola, to nie potrzebujemy dużej ilości nawozu. Z drugiej strony, jeśli używamy dużej ilości nawozu, to lepiej zaopatrzyć się w maszynę dającą pod tym względem większe możliwości.

Dwutalerzowy rozsiewacz nawozu – cechy charakterystyczne

Zajmijmy się jednak cechami charakterystycznymi dla dwutalerzowego rozsiewacza nawozu, czyli głównego bohatera naszych rozważań. Wiemy już, że przeważnie tego typu urządzenie ma zdecydowanie większy pojemnik na sam nawóz, w związku z czym stosowany bywa przez rolników uprawiających duże pola. Ale to nie jedyna cecha tego typu maszyny. Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu dwóch talerzy, urządzenie takie możemy zdecydowanie lepiej regulować, jeśli chodzi o szerokość roboczą. Warto wspomnieć, że taka regulacja potrafi być naprawdę duża, co daje wiele możliwości i potrafi znacznie przyspieszyć pracę.

Urządzenia tego typu posiadają też często tak zwany system siewu granicznego, dzięki temu nawet przy granicach pola dawkowanie nawozu będzie precyzyjnie i dokładnie takie, jakiego oczekujemy, co jednoznacznie przekłada się na oszczędność nawozu. Niektóre maszyny współpracują nawet z systemem GPS i właśnie tę technologię wykorzystują, aby rozsiewać nawóz czy wapno dokładnie tam, gdzie tego chcemy. Mówiąc o precyzji, to właśnie dwutalerzowe rozsiewacze nawozu się nią charakteryzują. Wysiew nawozów maszynami tego typu umożliwia uzyskanie zdecydowanie bardziej symetrycznego i równomiernego rozmieszczenia go na polu niż z użyciem maszyny jednotarczowej. Przekłada się to na bardziej efektywne wykorzystanie nawozu przez rośliny, ale także zmniejsza ryzyko strat, skażenia środowiska oraz – co bardzo ważne – emisję tlenków azotu do atmosfery.