LINK

Ciągnik rolniczy: nowy czy używany?

Ciągnik to podstawowa maszyna rolnicza, bez której trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie rolnym. Na rynku nowych maszyn można znaleźć wiele nowoczesnych ciągników, zapewniających niezawodną wydajność i wiele zaawansowanych udogodnień. Dodatkowo działa wiele programów pomocowych dla rolników umożliwiających zakup urządzeń po preferencyjnych cenach, a także atrakcyjne warunki zakupu. Niemniej nowy ciągnik to wciąż dla wielu rolników inwestycja znacznie przekraczająca możliwości finansowe. To jeden z głównych powodów, dla których w naszym kraju wciąż bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ciągniki rolnicze używane.

Niezawodny, używany ciągnik

Używany ciągnik to w wielu przypadkach bardzo rozsądne i oszczędne rozwiązanie. Fakt, że sprzęt jest z drugiej ręki, wcale nie musi oznaczać jego gorszą jakość. Pamiętajmy, że ciągniki to solidne maszyny, które produkowane są z myślą o długotrwałej, intensywnej eksploatacji. W przypadku małych gospodarstw używany traktor zwykle zdecydowanie wystarcza. Oczywiście przy zakupie trzeba zachować szczególną ostrożność, dokładnie sprawdzić pojazd pod względem sprawności. Bardzo chętnie wybierane są ciągniki ok. 15-letnie, których ceny są już dość niskie, a jednocześnie urządzenia te pozwalają na jeszcze kilkanaście lat użytkowania.

W dłuższej perspektywie korzystny może okazać się brak nazbyt zaawansowanego osprzętu, ponieważ odpadają zbyt wysokie koszty serwisowania. Starsze modele nie muszą być serwisowane w autoryzowanych stacjach z dostępem do zaawansowanych urządzeń diagnostycznych, co również obniża koszty eksploatacyjne. Znacznie tańsze są również części zamienne.

Kiedy warto postawić na nowy ciągnik?

Nowy ciągnik to przede wszystkim długoterminowa inwestycja. Nowoczesne modele z całą pewnością zachęcają swoimi kompaktowymi rozmiarami, a jednocześnie wszechstronnym potencjałem. Gwarantują niezawodną wydajność i sprawność działania w różnych okolicznościach. Cechują się przede wszystkim wysoką efektywnością energetyczną, która objawia się przez mniejsze spalanie paliwa przy wyższej mocy silnika. To również znacznie wyższe bezpieczeństwo pracy oraz niewątpliwy komfort. Jednak za te wszystkie udogodnienia trzeba zapłacić i to wcale niemało. W związku z tym na nowe ciągniki w większości przypadków mogą pozwolić sobie duże, prężnie działające gospodarstwa. Dodatkowo należy pamiętać, że są to maszyny przystosowane do współpracy z innymi równie nowoczesnymi sprzętami.

Nowe ciągniki chętnie wybierane są też przez rolników, którzy mogą liczyć na dofinansowania, np. w ramach dotacji unijnych, korzystne warunki kredytowe lub leasingowe.